Krása dreva je opäť čoraz obľúbenejšia

blog2def_1_tpVraciame sa k čaru a kráse, ktoré tento materiál prináša!

Drevo ako súčasť ľudstva od nepamäti

Drevo je najstarší konštrukčný materiál človeka. Z historického hľadiska sa pri výrobe predovšetkým nábytku, ale aj doplnkov bývania, či už úžitkových alebo dekoračných, používalo drevo. Dá sa povedať, že tento prírodný materiál sprevádzal ľudstvo počas celej jeho existencie.

Vývoj ľudstva, moderné technológie, spôsob života vytlačili drevo na okraj záujmu, ľudí viac lákal plast a iné moderné materiály, ale dnes opäť vidíme, že sa „vraciame“ k prírode. Čoraz častejšie vídame využitie dreva, pričom väčší dôraz kladieme na ekologickosť a udržateľnosť. Vraciame sa k čaru a kráse, ktoré tento materiál prináša!

A je to najmä pre jeho vlastnosti. Drevo ako prírodný, obnoviteľný a dostupný materiál má významné fyzikálno-mechanické vlastnosti, tie závisia od druhových vlastností dreviny, stanovištných podmienok ako sú nadmorská výška, pôda, svetelné podmienky, veterné podmienky apod., ďalej od veku stromu, či konkrétneho miesta v kmeni.

Drevo je výborným tepelným i zvukovým izolantom, neakumuluje elektrostatický náboj a veľmi dobre sa opracováva. Na toto spracovanie využívame listnaté i ihličnaté dreviny. Ihličnany majú krajšiu a výraznejšiu kresbu letokruhov ako stromy listnaté. Obsahujú viac sukov i živice.

Drevo. Zdroj kyslíka, tepla, ale i pocitu pokoja

Všade okolo nás sú stromy rôznych druhov. Bez nich by bol život nemožný, pretože sú zdrojom kyslíka. Po skončení svojej púte sa z nich stáva buď zdroj vykurovania, či surovina na výrobu nábytku a doplnkov. Dajte drevu väčší zmysel ako byť len surovinou. Využite jeho silu, krásu, dar urobiť domov teplejším, lákavejším, krajším...

Drevo - obľúbené najmä vďaka prírodnému vzhľadu, mäkkosti, pocitu tepla. Každý priestor okamžite zohreje, dodá mu eleganciu a štýl, či už obľubujete ten klasický, industriálny, alebo strohý minimalistický. V každom z nich má drevo svoje miesto. Drevené doplnky ho krásne dotvoria, dozdobia. 

               

Opäť objavujeme druhy dreva, cítime vôňu dreva, objavujeme krásu dreva

V interiéroch plných dreva je človeku spravidla príjemne. Drevo ako prírodný materiál ponúka pri jeho využívaní širokú rozmanitosť vo farebnosti i štruktúre. Farba dreva je závislá od druhu dreviny, čerstvosti rezu, vlhkosti dreva i technologického spracovania.  Z hľadiska tvrdosti dreva rozlišujeme dreviny na veľmi mäkké ako smrek, borovica, jedľa, topoľ, vŕba, či lipa; mäkké, medzi ktoré patrí smrekovec, jalovec, breza, či jelša. K stredne tvrdým drevinám radíme gaštan, platan, brest a liesku.  Dub, buk, jaseň, javor, hrab, agát, céder a čerešňu zas medzi tvrdé. K veľmi tvrdým patrí teak, eukalyptus a bambus a mimoriadne tvrdé drevo majú menej známe – afzélia, pyinkado, padauk, champaka, massaranduba, merbau, keruing. Vôňu dreva môžeme opísať ako živicovú (smrek, borovica, smrekovec), plesňovú (breza, lipa), horkú (dub, agát, orech) i kyslú (jedľa).

Od základného stavebného materiálu cez dizajnové či úžitkové predmety až k umeleckým dielam. Stále obľúbenejšie a dizajnérmi využívanejšie sú drevené doplnky. Ľudia siahajú čoraz viac po drevených kúskoch, jednoduchších i exkluzívnejších, tradičnejších i modernejších. Drevo umožňuje kombinovať farby, druhy pre obohatenie celkového dojmu a vždy je výsledok fascinujúci. Nebojte sa objavovať krásu dreva!

mceclip0-26

Drevená Kata

unikátne & exkluzívne dekorácie a doplnky


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz