Drevené mandaly ako súčasť interiéru

Blog_4def_titulkaMandala je dnes veľmi obľúbeným prvkom, a to v rôznych formách, či už hovoríme o príveskoch,  obrazoch, talizmanoch, drevených dekoráciách na stenu, rôznych doplnkoch a pod. Čo ale vlastne znamená, aké sú jej rôzne formy a význam? Skúsime si to priblížiť.

Mand = Kruh

Slovo "mandala" pochádza zo sanskrtského slova "mand" znamenajúceho kruh alebo kruhový tvar. Mandalu dnes opisujeme ako obraz tvorený do kruhu, a ten môže mať mnoho vysvetlení (náboženské, geometrické, filozofické, vedecké...), vo všeobecnosti predstavuje tento kruh vesmír - jeho nekonečnosť, jednotu, večnosť, rovnováhu, dokonalosť, kolobeh, nájdeme aj preklad vyjadrujúci sústredné kruhy energie... 

Tento symbol sa objavuje vo všetkých dobách a kultúrach. Princíp kruhu je totiž spätý s ľudstvom od nepamäti. Najstaršie obrazce tohto druhu sa datujú do staršej doby kamennej. Už staroveké civilizácie využívali mandaly na rôzne účely, či už boli spojené s náboženstvom, liečiteľstvom, rôznymi rituálmi ale i mágiou. Známe sú pieskové mandaly Indiánov z kmeňa Navajo slúžiace pri náboženských rituáloch, tiež tibetské mandaly, kde mnísi tvorili obrazce z rôznofarebných pieskov. Azda najznámejšia je Kálačakra = kolobeh času. V tibetských buddhistických učeniach sa Kálačakra používa ako nástroj pre dosiahnutie duchovného osvietenia a harmonie s vesmírom. 

Môžme povedať, že mandala znamená aj duchovnú cestu a slúži ako nástroj na meditáciu. Jej duchovný rozmer spočíva v energii harmónie a jednoty, ktorú vyžaruje. Stred mandaly predstavuje začiatok cesty každého človeka, cesty k múdrosti, k poznaniu, k osvieteniu. Táto symbolika sa postupne dostáva aj do našich životov a častokrát si mandalu zadovážime domov v podobe dekorácie, aby nám priniesla pokoj, harmóniu, silu a pod.

Mandala z pohľadu vedy

Aj z vedeckého hľadiska je dnes už známe, že kruhové obrazce mandál vplývajú na mechanizmy ľudského mozgu. Asi najznámejším vedcom zaoberajúcim sa vplyvom obrazcov na ľudskú myseľ je Carl Gustav Jung (1875 – 1961), švajčiarsky psychiater, psychoterapeut, zakladateľ analytickej psychológie. Zaoberal sa ľudskou psychikou v širokých súvislostiach mytológie, filozofie, náboženstva i  umenia a mandalu pokladal za nástroj vysvetlenia našich podvedomých vnemov a bol presvedčený, že analýza nakreslenej mandaly môže prezradiť duševný stav človeka. Bol to práve Carl Gustav Jung, ktorému vďačíme za spopularizovanie mandaly, aj preto je dnes tak obľúbeným a využívaným prvkom v interiérovom dizajne. 

Dôležité sú aj farby mandaly, tie majú v hinduistických a buddhistických tradíciách hlboký symbolický význam. Každá farba predstavuje určitý aspekt či vlastnosť a má vplyv na psychiku a emócie človeka. Tu je stručný prehľad o význame farieb mandál:

  1. Biela - symbolizuje čistotu, svetlosť, dokonalosť a duchovno. Je to farba osvietenia a duchovnej realizácie.

  2. Červená - symbolizuje lásku, vášeň, silu, energiu a život. Je to farba energie a životnej sily.

  3. blog4_produkty_1Modrá - symbolizuje múdrosť, nebo, nekonečno a zotavenie. Je to farba uvoľnenia a relaxácie.

  4. Žltá - symbolizuje poznávanie, radosť, zlato a duchovné vzostup. Je to farba poznania a duchovného rastu.

  5. Zelená - symbolizuje harmóniu, rovnováhu, prirodzenosť a plodnosť. Je to farba pokoja a harmónie.

  6. Purpurová - symbolizuje duchovno, božské, meditáciu a rituál. Je to farba mystiky a duchovnej sily.

  7. Hnedá - symbolizuje zem, stabilitu a telesnú silu. Je to farba spojenia so zemou a prírodou.

  8. Čierna - symbolizuje smrť, deštrukciu, transformáciu a obnovu. Je to farba zmien a transformácie.

Farby majú vo vnímaní a interpretácii mandál teda veľký význam. Každá farba môže mať rôzne odtiene a tóny, ktoré tiež ovplyvňujú jej význam. Mandaly v prírodných farbách z dielne Drevenej Katy sa vyznačujú prírodnými farbami ako hnedá, medová, jantárová a pod. Tieto farby majú svoj osobitý význam a môžu poskytnúť rôzne duchovné a emocionálne vlastnosti. Hnedá farba sa často spojuje s pripojením k zemi a prírode, a preto môže byť vnímaná ako zemská farba. Mandaly s hnedými tónmi môžu priniesť pocit stability, rovnováhy a spojenia s prírodou. Táto farba môže byť dobrá pre tých, ktorí sa cítia vyčerpaní a potrebujú uvoľniť svoje emócie. Medová farba sa často pripisuje pocitom sladkosti, harmónie a pokoja. Mandaly s medovými odtieňmi môžu byť vnímané ako upokojujúce a harmonizujúce, a preto sú ideálne pre meditáciu a relaxáciu. Táto farba môže byť vhodná pre tých, ktorí potrebujú zmierniť stres a vyrovnať svoje emócie. Jantárová farba sa často spája s pocitmi tepla, energie a radosti. Mandaly s jantárovými odtieňmi môžu byť vnímané ako živé a energické, a preto sú ideálne pre tých, ktorí potrebujú energizáciu a povzbudenie. Táto farba môže byť dobrá pre tých, ktorí sa cítia unavení a potrebujú dodať svojmu životu viac vitality.

Drevené mandaly ako súčasť interiéru

Mandaly ako umelecké diela môžeme použiť na ozdobenie nášho domova, okrem toho, že nám pomôžu dosiahnuť naše ciele osobného rozvoja. Známe sú mandaly bohatstva, lásky, mandaly podľa znamenia zverokruhu, podľa dátumu narodenia, mandaly zdravia, šťastia, života a veľa ďalších. Podľa toho ich aj ľudia vyhľadávajú, jedni pre posilnenie zdravia, relaxáciu, upokojenie, iní pre meditáciu, osvietenie. Mandala môže byť dôležitým meditačným prvkom, nástrojom, prostriedkom na sústredenie. Ako nástroj duchovného vedenia pomáhajú pri meditácii, prispievajú k vytvoreniu harmónii domova. Kruh má schopnosť koncentrovať energiu a ak je rozvinutý do priestoru, dokáže harmonizovať široké okolie. Priestorové 3D mandaly sú v tomto smere účinnejšie ako tie dvojrozmerné. Je len na nás, či si vyberieme mandalu pre zlepšenie fyzického, duševného, alebo duchovného či emočného zdravia.

V modernom svete sa mandaly stali populárnymi ako dekoračné prvky. Sú vytvorené z rôznych materiálov, vrátane dreva. Drevené mandaly sú často vyrezávané alebo pálené do dreva a zdobia domácnosti a priestory. Drevo ako prírodný materiál dodáva každému kusu unikátny vzhľad a osobitosť, do interiéru prináša teplo. Drevené mandaly sú preto originálnou dekoráciou, ktorá sa hodí do mnohých typov interiérov. Drevené mandaly sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú svoje domovy ozdobiť unikátnymi a estetickými kusmi, ktoré majú nielen vizuálny, ale aj duchovný význam. Mandaly sú tiež skvelým darčekom pre priateľov a rodinu, ktorí sú zanietení duchovným rozvojom a meditáciou.

Výhodou drevených mandál je ich všestrannosť. Môžu byť umiestnené na stene ako ozdoba, na stole ako súčasť dekoračnej zostavy, alebo aj na zemi ako meditačná podložka. Mandaly môžu byť jednoduché alebo zložité, s geometrickými alebo organickými vzormi a s rôznymi farbami. V každom prípade však mandala pritiahne pozornosť a dodá interiéru jedinečný a zaujímavý prvok. Pri výbere drevenej mandaly je dôležité zvážiť jej veľkosť a dizajn. Ten by mal byť zvolený podľa osobného vkusu ale aj štýlu interiéru. V súčasnej dobe existuje množstvo rôznych typov drevených mandál od rôznych výrobcov a umelcov. Pri výbere mandaly je dôležité zvoliť kvalitné drevo a precíznu výrobu, aby bola mandala pevná a odolná. Na trhu nájdete mnoho obchodov a e-shopov, ktoré ponúkajú rôzne druhy mandál, vrátane tých drevených. Jedným z e-shopov, ktoré sa zameriavajú na drevené mandaly a iné drevené dekorácie, je www.drevenakata.sk. Na tejto stránke nájdete širokú ponuku vyrobených drevených mandál v rôznych veľkostiach a dizajnoch, ktoré môžu byť krásnym a výnimočným doplnkom pre váš domov alebo kanceláriu. Okrem toho e-shop ponúka aj ďalšie drevené výrobky a vyrobené dekorácie, ktoré sú k dispozícii pre zákazníkov z celého sveta.

Drevené mandaly od Drevenej Katy nie sú len estetickou dekoráciou, ale aj nástrojom pre duchovný rozvoj a meditáciu. Sú to unikátne kusy, ktoré dokážu pridať do každého interiéru osobitý a dych berúci prvok. Okrem estetickej hodnoty majú aj duchovný význam, napomáhajú s upokojením mysle a zlepšením koncentrácie, s rozvojom vedomia ale i duchovným rastom. 

mceclip0-26

Drevená Kata

unikátne & exkluzívne dekorácie a doplnky


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz